Автор: Ростислав Фартушинський, фізик-теоретик, кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри теоретичної фізики Чернівецького національного університету.
Стереограми або SIRDS-картинки (SingleImage Random Dot Stereograms) - це спеціальні зображення, сформовані текстурами або випадковими точками, при розгляданні яких особливим способом виникає об'ємне зображення.Як офтальмологи, так і прихильники природних способів поліпшення зору єдині в думці, що перегляд стереограмм благотворно впливає на зір, сприяючи розслабленню очей, зменшенню спазму очних м'язів і поліпшенню акомодації.
Розглядання стереограмм особливо корисно для тих, хто змушений довго працювати за комп'ютером. Тривале фокусування очей на моніторі досягається ціною великого напруження і знерухомлення очних м'язів, що і викликає зорову втому.
Коли ж ми розглядаємо SIRDS-картинки, очні м'язи починають рухатися, що сприяє їх кращому кровопостачанню. В результаті цього м'язові клітини отримують більше кисню, поживних речовин, необхідних для їх нормального функціонування, і швидше відновлюються після важкої роботи.
За статистикою, 40% людей, дивлячись на стереограми, відразу бачать тривимірне зображення, 55% можуть зробити це тільки після певного тренування, підібравши для себе оптимальні відстань і фокусування погляду. Решта 5% не здатні милуватися об'ємним зображенням через деякі проблеми із зором.
Чому ж у більшості людей виникають певні труднощі при перегляді стереограмм?
Вся справа в тому, що при розгляданні стереограми потрібно змусити очі зробити одночасно дві речі, які зазвичай виключають одна одну:
1. Направити розслаблений погляд крізь картинку.
2. Сфокусуватися на зображенні.
Слід уточнити, що фокус в даному випадку - це не точка перетину оптичних осей очей, а стан, коли кожне око бачить чітке, різке зображення.
Наведення різкості (акомодація) забезпечують косі м'язи ока, а концентрація погляду в одну точку (конвергенція) - внутрішні прямі очні м'язи. Зазвичай конвергенція і акомодація дуже тісно пов'язані, забезпечуючи фокусування очей на тому предметі, на який ви дивитеся. А ось при перегляді SIRDS-картинок виникає ситуація, коли ці два процеси потрібно змістити в просторі. Оскільки раніше перед вами таке завдання не стояло, то, не дивно, що впоратися з ним з першого разу не всім вдається.
Є два способи перегляду стереокартинки для отримання видимого об'ємного зображення: паралельний перегляд і перехресний перегляд, які проілюстровані на схемі нижче.
Спосіб перший
Необхідно наблизитися до SIRDS-зображення на мінімально можливу відстань (аж до того, що буквально уткнуться носом в монітор) і почекати, поки расфокусируется зображення на картинці. Після цього слід поступово віддалитися від картинки. На деякій відстані від неї зір знову сфокусується, але вже не на картинці, а на об'ємному уявному зображенні.
Спробуйте цей спосіб, щоб побачити кролика на цій стереограмі:
Спосіб другий
Два ока людини зазвичай дивляться в одну точку. Паралельний перегляд стереограми можна забезпечити, якщо знайти на зображенні два віддалених один від одного об'єкта і постаратися дивитися на них одночасно. Це завдання непросте, але після деякого тренування його можуть виконати майже всі.
Спробуйте цим способом побачити літак на цій SIRDS-картинці:
Спосіб третій
Саме завдяки цьому способу я навчився бачити 3d-об'єкти, зашифровані в стереограмі.
Сфокусуйте зір на точці, розташованій позаду SIRDS-картинки на відстані 10-20 см, після чого розслабте очні м'язи. Через кілька секунд, якщо все було зроблено правильно, проявиться приховане об'ємне зображення. Освоєння цієї методики дасть вам можливість за короткий час "проявляти" 3d-картинки будь-якої складності.
Тепер спробуйте переконатися, що тут «зашифровано» зображення фотоапарата Canon:
Ви пробували цей спосіб кілька разів, але нічого не побачили?
Тоді я постараюся його пояснити іншими словами.
Незалежно від того, чи сидите ви за монітором настільного комп'ютера або за ноутбуком, за ними в більшості випадків знаходяться інші предмети: шафа, вікно, етажерка, штора, настінний календар і т.д.
Тоді погляньте на ці предмети за екраном так, щоб сам екран при цьому залишився в полі вашого зору: погляд ваш спрямований трохи вище екрана, але ви при цьому бачите все на екрані розфокусованим периферичним "нижнім" зором.
Постарайтеся тепер запам'ятати стан своїх очей і, трохи опустивши голову, лінію погляду переведіть на екран, але таким чином, щоб погляд і далі залишався сфокусованим на предметі позаду екрану. Екран тепер ви будете бачити розфокусованим поглядом - саме тим, який і потрібен для виявлення прихованих тривимірних об'єктів.
Подивившись якийсь час таким поглядом на стереограми, ви, рано чи пізно, побачите, як на тлі строкатої картинки з'явиться тривимірний об'єкт.
Наостанок одне важливе зауваження.
Якщо ви витратили багато часу, намагаючись щось розгледіти на стереограмі, випробували різні способи їх перегляду, але у вас нічого не виходить, не мучте свої очі. Дайте їм відпочити. Спробуйте краще це зробити завтра.
На жаль, не всім дано побачити об'ємні зображення на SIRDS-картинках (пам'ятаєте про 5%, які в принципі це не зможуть зробити!). Можливо і ви з їх числа. В цьому випадку роздивляння стереограмм принесе очам не користь, а шкоду, додатково їх напружуючи.
Крім того, хвилюючись з приводу цієї невдачі, ви створюєте непотрібне емоційне напруження, яке є ворогом хорошого зору.
Пам'ятайте, що стереограми - це лише один з багатьох способів розслаблення очей і профілактики зорового втомлення при роботі за комп'ютером. Скористайтеся альтернативними способами і забудьте про те, що таке втома очей!